Rusta dig för oförutsägbart väder med Rogelli Commuter Essential Regnjacka, ett måste för stadscyklisten. Regnjackan erbjuder optimalt skydd mot regn och vind. En perfekt kombination av funktionalitet, komfort och hållbarhet.
Tillverkad av Eco Aqualite 8000-tyg, ett återvunnet vattentätt material, ger denna regnjacka maximalt skydd mot regn. De tejpade sömmarna ger extra vattentäthet och håller dig torr, även under de kraftigaste regnskurarna.
Med två sidofickor har du tillräckligt med plats för att säkert förvara dina nödvändigheter. Den avtagbara och justerbara huvan ger extra skydd och har justerbara dragsko-stopp för en perfekt passform, även i blåsiga förhållanden. Reflexdetaljer ger extra synlighet i svagt ljus. Ventilationsklaffen på baksidan med meshfoder ger optimal ventilation.
Commuter Essential Regnjacka levereras med en praktisk förvaringspåse, där du enkelt kan vika jackan till ett litet paket, perfekt för resan.
Kombinera Commuter Essential Regnjacka med Commuter Essential Regnbyxor för en komplett regnklädsel som skyddar dig mot regnet när som helst, var som helst.
Rogellis engagemang för en bättre miljö blir verklighet med Green-R. På vägen mot en grönare värld omfamnar dem hållbarheten i deras produktionsprocess steg för steg. Detta plagg är en del av den resan. Njut av hållbara sportkläder och hjälp till att minska vårt ekologiska fotavtryck. Tillsammans bidrar vi till en grönare framtid.
Läs mer...
Läs mindre...